Europaleta – ile waży, jakie ma wymiary?
O tym, jak wgląda europaleta jej producent nie decyduje samodzielnie. Produkty tego typu powstają zgodnie z ogólnoprzyjętymi normami, dlatego możemy jednoznacznie ustalić, jakie mają wymiary i ile ważą. Zacznijmy jednak od zdefiniowania tego, czy właściwe są europalety i czym różnią się od palet „tradycyjnych”. Standaryzacja w tym zakresie jest niezbędna z uwagi na procedury transportowe oraz magazynowe wymagające ujednolicenia w całej Europie.
Wymiary Europalet
Żeby epaleta, zwana też europelatą mogła trafić do użytku musi spełniać konkretne wymogi techniczne. Definiuje się takie parametry jak waga oraz wymiary produktów. Pozwala to na lepsze zaplanowanie czynności transportowych oraz magazynowych i daje dokładną wiedzę na temat wielkości ładunków. Priorytetem jest optymalne wykorzystanie miejsc do składowania na regałach, a to umożliwiają właśnie europalety spełniające jakościowe normy europejskie UNE-EN 13698-1.
Wymiary palety Euro - palety standardowej: 800 x 1200 mm.
Wymiary półpalety: 800 x 600 mm.
Wymiary Europalety EUR3: 100 x 1200 mm.
Przy czym w specyfikacji definiuje się bardzo dokładnie, co składa się na takie wymiary. Określa się liczbę, szerokość i długość elementów wyjściowych górnych i dolnych, a także klocków, desek środkowych, pośrednich oraz belek poprzecznych.
Wysokość palety euro
Jeśli chodzi o wysokość europalety to jest ona równa 144 mm. Wysokość palety jest zawsze jednakowa.
Ile waży europaleta?
Waga europalety zgodnie z przyjętymi dokumentami normalizującymi i wynosi 25 kg.
Wymiary, waga i nośność europalet
Aby europaleta mogła zostać oznakowana symbolem EUR (EPAL) musi spełniać konkretne wymagania konstrukcyjne. Ta drewniana powierzchnia płaska jest przystosowana do dźwigania nawet znacznych obciążeń. O jej możliwościach załadunkowych świadczy to, jak dużą ma powierzchnię i nośność.
Wyróżniamy europalety w rozmiarze 1000 x 1200 mm oraz 800 x 1200 mm. Przy czym w specyfikacji definiuje się bardzo dokładnie, co składa się na takie wymiary. Określa się liczbę, szerokość i długość elementów wyjściowych górnych i dolnych, a także klocków, desek środkowych, pośrednich oraz belek poprzecznych. Jeśli chodzi o wysokość europalety to jest ona równa 144 mm.
Waga europalety zgodnie z przyjętymi dokumentami normalizującymi jest równa 25 kg. W jaki sposób przekłada się to na ładowność i nośność:
- ładowność robocza – 1500 kg,
- nośność statyczna – 4000 kg.
- wytrzymałość obciążenia – maksymalnie 1000 kg.
Jeżeli ustalona jest nośność i ładowność europalet, to można też ustalić maksymalny załadunek zdolny do przetransportowania drogą morską, powietrzną czy lądową. Przy planowaniu załadunku od masy ogólnej ładunków trzeba bowiem odliczyć masę własną europalet. Powyższe normy znacznie ułatwiają to zadanie.