Europalety – do czego są wykorzystywane?
Europaleta to rodzaj drewnianej platformy, na której mogą być umieszczone towary o różnych kształtach, rozmiarach i masie. Konstrukcja europalety składa się z części stabilizującej, części transportowej oraz platformy do rozkładania ładunku. Część stabilizująca przyjmuje postać trzech równolegle rozmieszczonych desek. Część transportowa składa się natomiast z 9 wsporników i przymocowanych do nich od spodu trzech desek. Przestrzeń, która powstaje między deskami, a platformą do rozkładania ładunku umożliwia wsuwanie palety na widły wózka widłowego i jej komfortowy transport poziomy, jak również podnoszenie palety wraz z ładunkiem na różne wysokości.
Nie wszystkie palety przemysłowe to europalety. Każda paleta euro musi być zgodna z określonymi wymogami. Dotyczy to w szczególności zgodności wymiarowej. Wymiary standardowej europalety to 200 mm x 800 mm x 144 mm. Jednocześnie europalety mają wypalone oznaczenie EUR oraz EPAL umieszczone na wspornikach. Oryginalne europalety może produkować wyłącznie firma, która wykupi licencję European Pallet Association (EPAL). Licencja obejmuje również możliwość naprawy palet euro. Paleta, która była naprawiana, jest oznaczana specjalnym metalowym gwoździem ze znakiem EPAL.
Zastosowanie europalet
Palety euro cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Są wykorzystywane w wielu miejscach, najczęściej przestrzeniach magazynowych. Z ich zalet korzysta wiele branż. W ostatnim czasie europalety są również chętnie wybieranym materiałem konstrukcyjnym. Wykonuje się z nich różnego rodzaju meble, zarówno meble ogrodowe, jak i meble przeznaczone do użytku domowego.
Gdzie przydatna okazuje się paleta euro?
Europalety są wykorzystywane przede wszystkim w transporcie. Ich konstrukcja umożliwia wygodny i bezpieczny transport ładunków wielkogabarytowych (np. sprzętu RTV i AGD), jak również kompletowanie mniejszych zamówień oraz ich transport do sklepów. Z europalet korzystają m.in. centra dystrybucji odpowiedzialne za zaopatrzenie super- i hipermarketów. Produkty w opakowaniach zbiorczych są układane na platformie do rozkładania ładunku, a następnie zabezpieczane folią stretch. Dzięki europaletą transport towarów jest łatwiejszy i bardziej ekonomiczny. Zastosowanie drewnianych platform daje możliwość bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej w samochodzie dostawczym.
Europalety nadają się również do przechowywania towarów. Ich główną zaletą jest duża wytrzymałość, w związku z czym można na nich układać ładunki o stosunkowo dużym ciężarze, a w razie potrzeby łatwo je przemieszczać przy użyciu wózka widłowego. To sprawia, że europalety są masowo wykorzystywane w dużych i małych magazynach oraz zakładach produkcyjnych i sklepach – wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba magazynowania i transportu ładunków o różnych gabarytach.
Na uwagę zasługuje również ekologiczny charakter palet przemysłowych. Są one produkowane z naturalnych surowców. Można je naprawiać i wielokrotnie wykorzystywać, a kiedy nie są już dłużej potrzebne sprzedać. Skup europalet zajmuje się przede wszystkim obrotem używanymi paletami. W zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa można je sprzedać lub odkupić w korzystnej cenie.